Ekonomi

Arjantin’de enflasyon yüzde 142,7 ile rekor kırdı

Arjantin’de enflasyon, ülkenin otuz yılı aşkın bir süre önce hiperenflasyondan çıkmasından bu yana geçen ay en hızlı yükselişini gerçekleştirdi. Ekim ayında ülkede tüketici fiyatları aylık bazda yüzde 8,3 oranında artarken, yıllık enflasyon yüzde 142,7 oldu. Resmi verilere göre Ekim ayındaki fiyat artışlarının başında iletişim, giyim ve ev eşyaları geldi.

PAZAR GÜNÜ SEÇİME GİDECEKLER

Arjantin’de yükselişini sürdüren enflasyon, Pazar günü yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde ekonominin içinde bulunduğu vahim durumu gözler önüne serdi. 19 Kasım’da Arjantinliler EkonomiYeni başkanlarını, üç haneli fiyat artışlarını önlemek için merkez bankasının kapatılmasını ve ekonominin dolarize edilmesini öneren Bakan Sergio Massa ile Javier Milei arasında yapılacak ikinci tur oylamayla seçecekler.

YENİ YÖNETİMİ BEKLEYEN EN BÜYÜK ZORLUK ENFLASYON

Seçimi kim kazanırsa kazansın Arjantin’in bir sonraki liderinin önündeki en büyük zorluk enflasyon olacak. 10 Aralık’ta göreve başlayacak yeni hükümetin önemli konularından biri de dövizin devalüe edilmesi ihtimali olacak. Bu aynı zamanda kronik mali açığın daraltılması ve kamu hizmet fiyatlarının yükselmesine neden olacak sübvansiyonların kesilmesi anlamına da geliyor.

YIL SONU ENFLASYON TAHMİNİ YÜZDE 185

Arjantin Merkez Bankası’nın gerçekleştirdiği araştırmaya göre ekonomistler, yıl sonunda yıllık enflasyonun yüzde 180,7 olan tahminlerinin üzerine çıkarak yüzde 185’e ulaşacağını tahmin ediyor. Aynı araştırmaya göre gayri safi yurt içi hasılanın bu yıl yüzde 2, 2024’te ise yüzde 1,6 küçülmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu