Haber

Rumlar, AB’nin Kıbrıs sorununa müdahale etmesini istiyor

Hem Yunanistan hem de GKRY Ada’da çözüm değil, Türkiye’den taviz istiyor.

Her iki taraf da Ankara’nın Kıbrıs sorununun analizi için masayı işaret eden tutumunu görmezden gelmeye çalışıyor.

Kıbrıs Rum Cumhurbaşkanı Nikos Christodoulides, Avrupa Birliği’nin (AB) Kıbrıs sorunundaki çıkmaza daha fazla müdahil olma teklifini yineledi.

Avrupa Parlamentosu’nun Strasbourg’daki genel kurul toplantısında konuşan Christodoulides, uluslararası hukuk, BM Güvenlik Konseyi kararları ve AB hukuku, maliyetleri ve ilkeleri doğrultusunda sorunun kapsamlı bir analizinin bulunması gerektiğini belirtti.

AB’den müdahale etmesini istedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden (KKTC) “Avrupa’nın vücudunda açılmış bir yara”Skandal bir ifadeyle konuşan Kıbrıs Rum cumhurbaşkanı, Avrupa Parlamentosu’na “tüm çabaları” için teşekkür etti.

Christodoulides, BM Güvenlik Konseyi kararlarına dayalı bir çözüm için BM merkezli çerçeveye daha fazla AB katılımı talep etti.

‘Kıbrıs sorunu bir Avrupa sorunudur’ iddiası

Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Kıbrıs Sorunu “Avrupalı ​​çözümler gerektiren bir Avrupa sorunu”savundu.

Kathimeri’nin haberine göre Nikos Christodoulides, AB’den söz konusu konunun analizine yardımcı olması için Kıbrıs konusunda bir elçi atamasını da istedi.

Erdoğan’ın KKTC durumu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC ziyaretinde Rumlara değerli mesajlar verdi, Müzakere masasına dönüş olacaksa bunun yolu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanınmasından geçiyor” dedi.dedi.

haymanahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu