Haber

Tracy’nin Moskova’daki ABD Büyükelçiliği görevine atanması Senato tarafından onaylandı

ABD Senatosunda yapılan oylamada ABD Lideri Joe Biden’ın Moskova Büyükelçisi olarak Ermenistan Büyükelçisi Lynne Tracy’yi ataması kabul edildi.

ABD’nin Moskova Büyükelçisi John Sullivan’ın emekli olmasının ardından ABD Başkanı Joe Biden’ın Ermenistan Büyükelçisi Lynne Tracy’nin Moskova Büyükelçisi olarak atanması Senato tarafından onaylandı. Senato’da yapılan oylamada 2 aleyhte 93 kabul oyu kullanıldı.

Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez oylamadan önce “Putin bu acımasız savaşta ilerlemeye devam ederken bile bizi Moskova’da temsil edebilecek bir büyükelçiye ihtiyacımız var.” dedi.

Rusya, Tracy’yi büyükelçi olarak kabul ederse, atanacak ilk hanımefendi olacak. Geçen ay Tracy, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşının “Avrupa güvenliğini paramparça ettiğinden ve küresel ekonomik faaliyeti baltaladığından” söz etmişti.

Tracy, 2019’dan beri ABD’nin Ermenistan Büyükelçisi olarak görev yapıyor. Sullivan’ın 4 Eylül’de emekli olmasının ardından Biden, 20 Eylül’de Tracy’yi yeni büyükelçi adayı olarak ilan etti. – WASHINGTON

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu